Czukuczan Chiński

Rodzina Czukuczanowate (Catastomidae)

Pochodzenie

Rzeka Jangcy w Chinach. Spotykany jest wyłącznie w dolnym i środkowym biegu rzeki. Budowa licznych zapór i zanieczyszczenie spowodowała znaczący spadek populacji. Niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Długość

W warunkach naturalnych osiąga dosyć znaczne rozmiary. Spotkano osobniki dochodzące do niemal 1 metra długości oraz ponad 30 kg wagi. Rosną dosyć wolno. W dużych akwariach mogą osiągnąć do 50-60 cm, natomiast w mniejszych zazwyczaj nie przekraczają 25 cm.

Odżywianie

Jest to gatunek, który żeruje przez większość dnia. W trakcie nocy przestają poszukiwać pokarmu. Potrzebują dużych ilości pokarmu, ponieważ są bardzo żarłoczne. W warunkach naturalnych żywią się bezkręgowcami oraz resztkami roślinnymi. W zasadzie nie ma z nimi większych problemów pokarmowych. Chętnie zjadają pokarmy takie jak: rureczniki, dżdżownice, larwy ochotki, szklarka, kryl, krewetki, gama rus, granulki, pokarmy płatkowane, szpinak i sałatę. Nie zapominajmy o pokarmach roślinnych. Ponadto możemy im podawać skrobane mięso. Nie można podawać pokarmu na krótko przed zgaszeniem oświetlenia.

Temperatura

15-26 C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane w jednym zbiorniku z innymi gatunkami. Szczególnie polecane są za ich towarzystwo duże welony oraz niewielkie karpie koi, arowany, mruki oraz brzanki rekinie. Wymagają zbiornika bardzo dużego (minimum 400-500 litrów). W małym akwarium zazwyczaj karłowacieją. Oświetlenie powinno być jasne, a filtracja wydajna. Jako podłoża możemy użyć grubego żwiru lub drobnych kamyków. Nie powinniśmy sadzić delikatnych roślin, ponieważ są z chęcią przez nie zjadane. Często również wykopują rośliny, dlatego najlepiej jest je obłożyć większymi kamieniami. Woda powinna być kwaśna do zasadowej oraz miękka do średnio twardej. Nie należy zapominać o regularnej podmianie części wody.